Nietrzymanie moczu u mężczyzn. Jakie ma przyczyny? Jak je leczyć?

0
Share

Wstydliwa dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu, dotyka także mężczyzn. Chociaż jest u nich diagnozowana rzadziej niż u kobiet, to jednak także jest poważnym problemem, który wymaga właściwego rozpoznania i leczenia.

Popuszczanie moczu u mężczyzn: przyczyny

Męskie nietrzymanie moczu może mieć zróżnicowane przyczyny. Najczęściej popuszczanie moczu u mężczyzn jest rezultatem nadmiernego przerostu stercza, czyli prostaty. Pojawia się wtedy kropelkowe, częste oddawanie moczu w przypadku przepełnienia pęcherza oraz utrudnionego przepływu moczu przez przerośniętą prostatę.

Również u mężczyzn może pojawić się nietrzymanie moczu jako efekt nadmiernej wrażliwości, czyli nadreaktywności pęcherza. Może być to efekt przerostu prostaty, prowadzonych na niej operacji, ale także chorób neurologicznych jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Męskie nietrzymanie moczu: diagnostyka

Diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z układem moczowym zajmuje się urolog. Z usług można skorzystać na NFZ oraz prywatnie.

Diagnostyka nietrzymania moczu u mężczyzn rozpoczyna się od zebrania wywiadu od pacjenta. Lekarz pyta wtedy o sytuacje, gdy pojawia się dolegliwość, choroby towarzyszące. Wykonuje się też badania moczu i jego posiew, USG układu moczowego, a także inne specjalistyczne badania: badania urofluometryczne, cystouretroskopia (cystoskopia), czyli wziernikowanie pęcherza moczowego, badania urodynamiczne.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn: leczenie

Leczenie nietrzymanie moczu u mężczyzn jest zależne od stopnia zaawansowania problemu.

Jeżeli objawy nie są jeszcze nasilone, w takim przypadku lekarz najczęściej poleca pacjentowi zmianę stylu życia. Unikanie alkoholu, mocnej kawy, herbaty, gazowanych napojów, zrzucenie nadmiaru kilogramów mogą poprawić sytuację. Również zaleca się wzmocnienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla, a także trening pęcherza polegające na wydłużaniu czasu pomiędzy mikcjami.

Gdy powyższe metody nie przynoszą odpowiednich efektów, popuszczanie moczu u mężczyzn leczy się z użyciem odpowiednich leków antycholinergicznych, inaczej antymuskarynowych, które blokują odpowiednie receptory w pęcherzu moczowym.

U mężczyzn, którzy chcą uniknąć kłopotliwego wycieku moczu, zaleca się także stosowanie doraźnej pomocy w postaci dyskretnych wkładek, majtek. W wybranych przypadkach można zakupić majtki chłonne dla mężczyzn z refundacją NFZ – dotyczy to głównie nowotworów, chorób neurologicznych, wad wrodzonych, uszkodzenia dróg moczowych wskutek urazu, nieprawidłowego leczenia.

Dostępne są również nowoczesne metody zabiegowe, które u wielu mężczyzn przynoszą bardzo dobre efekty. Zaliczają się do nich:
– elektrostymulacja nerwów
– częściowe wycięcie stercza odbywające się przez cewkę
– toksyna botulinowa wstrzykiwana w ścianę pęcherza
– wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej
– implantacja specjalnych taśm podtrzymujących cewkę

Gdy zatem pojawia się nietrzymanie moczu u mężczyzn, warto udać się do urologa, który będzie mógł wykonać diagnostykę i zalecić najskuteczniejszą w danym przypadku metodę leczenia.

Related Posts
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *