Projekt domu – jak dopasować go do potrzeb rodziny?

0
Share

Projekty domów to obecnie pełna gama planów, które można kupić także w internecie. Szeroka gama propozycji może zawrócić w głowie. Co wybrać dla rodziny? Podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę.

1. Przestrzeń dla każdego z domowników

W nowym domu każdy z domowników powinien znaleźć komfortową przestrzeń dla siebie. Stąd w przypadku rodzin najlepiej, aby były to osobne pokoje stworzone z myślą o każdym z domowników.

Najczęściej wybierane projekty domów zawierają sypialnię dla rodziców oraz liczbę sypialni dopasowaną do liczby dzieci, by każde z nich miało swój osobny pokój. Dzięki temu każdy może mieć prywatną przestrzeń tylko dla siebie.

Obecnie w nowym budownictwie widać również trend budowania osobnych łazienek i garderób dla każdej sypialni. To większy koszt, ale w tym przypadku można uzyskać jeszcze większy komfort, zwłaszcza w przypadku rodziny wielodzietnej, wielopokoleniowej.

2. Uwzględnienie wieku mieszkańców domu

Każdy dobry architekt doradzi, że przy wybieraniu projektu domu jednorodzinnego należy także wziąć pod uwagę wiek domowników. Wpływa on na możliwości poruszania się po budynku, specjalne potrzeby, stąd też warto myśleć przyszłościowo i wybrać takie plany, które będą umożliwiały komfortowe zamieszkanie w domu osobie zarówno młodej, jak i starszej.

Gdy para buduje dom i planuje dziecko, jego pokój powinien być zlokalizowany blisko sypialni rodziców. Z kolei wtedy, gdy w domu ma zamieszkać senior, jego pokój powinien znajdować się na parterze. Także można zdecydować się wtedy na projekt domu z senioratką, która stanowić może wydzielone mieszkanie dające więcej prywatności.

3. Dodatkowe pomieszczenia gospodarcze

Z domu można korzystać znacznie wygodniej wtedy, gdy będzie miał on wydzielone osobne pomieszczenia gospodarcze. Poza standardową kotłownią, w budynku można wykonać również spiżarnię oraz pralnię. Te dwa pomieszczenia mogą znacznie ułatwić codzienne korzystanie z domu, a tym samym wpisać się w potrzeby rodziny.

Aktualnie projekty domów powstałe z myślą o rodzinach – także tych dużych i wielopokoleniowych – można zakupić jako gotowe lub też można zdecydować się na projekt indywidualny, który wyrysuje architekt. Warto więc uwzględnić potrzeby każdego z domowników przy realizacji planów budowlanych. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł korzystać z nowego domu komfortowo.

Related Posts
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *